2016 Rowing Calendar

Page created 25 Oct 2013, last updated 26 Dec 2016.
If, for the event you are looking at, there are no links here to the 2016 information, it may perhaps be worth trying last year's link (if there is one) from the 2015 calendar. See also the British Rowing calendar



JAN FEB MAR APR MAY JUN JUL AUG SEP OCT NOV DEC

JAN
16    Jan  Weybridge Winter Head [start order] [cancelled because of river conditions; not now rescheduling for Sat Jan 30th]
17    Jan  Star Club New Year Head [cancelled, due to fast stream, debris in river & anticipated cold conditions]
23    Jan  Quintin Eights Head 11:00 Hammersmith Bridge to Chiswick Quay crane [start order Updated again; final results]
           Northampton Head of the Nene 
           Cambridge Head to Head  
           Tyne United New Year Head [results]
24    Jan  Stourport Winter Head [cancelled because of rapid rise of river level]
           Boston Head
           South of England Indoor Rowing Championships
           United Hospitals Winter Regatta
30    Jan  Rutherford Head [rescheduled from December 2015; start order v2 now available]
            [now CHANGED to the Sunday because of forecast winds on Saturday]
           Weybridge Winter Head [not sufficient demand for rescheduling from 16 Jan]
           Exeter Winter Head [new date]
           Pre Boat Race fixture - CUBC v Oxford Brookes
31    Jan  Thames Valley Trial Head [cancelled because of the forecast of very high winds]
           Head of the Severn [moved to reserve venue on the Gloucester-Sharpness Canal]
           Rutherford Head [rescheduled from December 2015; start order now Updated again to v4;
            now CHANGED to the Sunday because of forecast winds on Saturday; results]
           Cardiff Head of the Taff [cancelled because of the weather forecast]
           Pre Boat Race fixture - CUWBC v Oxford Brookes
           English Indoor Rowing Championships - Manchester Velodrome
                   
FEB
6     Feb  Hampton Head [starting order now available, and weather warning;
            results: overall/ by category]
           Peterborough Head of the Nene [starting order now available] [cancelled because of forecast winds]
           Wycliffe Big Head [draw] [cancelled because of forecast winds]
           Durham SBH [draw; results]
           Western Eights Head, Glasgow  [cancelled because of unsafe bridge]
7     Feb  Warrington Head of the Mersey [draw; results]
           Dewar Shield p.m.
           Hyne Cup - Walton & Weybridge
13    Feb  Henley 4s & 8s Head [start order] [cancelled because of river conditions]
           Molesey Veterans Head [Updated start order] [cancelled because of river conditions]
           South Yorkshire Head [draw; results]
           GB senior squad assessment - Boston [report & results]
           Strathclyde University BC Head [cancelled because of unsafe bridge]
14    Feb  Bedford Eights & Fours Head [2016 info; start order; results]
           Greenwich 8s & 4s Head [draw; results]
           Boustead Cup
20    Feb  Burway Head [cancelled because of forecast conditions]   
           Hammersmith Head (incorporating Hammersmith W & J Hd) 13:00 [date CHANGED from Sun 21 Feb; provisional results now available]
           Newark Spring Head [cancelled; insufficient entries; now to be raced on Dec 3rd]
           Worcester Head [draw]
           Trafford Head of the Bridgewater     
           Tyne Head [cancelled because of clash with BUCS Head] 
           Clyde Head [postponed from Oct 2015]  [cancelled because of unsafe bridge]
           Aberdeen 8o Head [date CHANGED to 26 March]
           BR Council meeting
20-21 Feb  BUCS Championship & Beginner Heads - 2016 venue Newcastle [start orders now available;
            results: Sat div1/ div2; Sun div1/ div2; victor ludorum]
           GB junior squad assessment - Boston [results summary]
21    Feb  Hammersmith Head (incorporating Hammersmith W & J Hd) [date CHANGED to Sat 20 Feb]
           City of Bristol Head [draw] [cancelled because of forecast winds]
           Itchen Eights & Fours Head [new date] [cancelled; not enough entries]
           Pre Boat Race fixtures - OUBC v Oxford Brookes, CUWBC v Molesey, Isis v Oxford Brookes
23-27 Feb  Cambridge University Lent Bumps [final results, also results from CamFM]
24-27 Feb  Oxford University Torpids
27    Feb  Reading University Head [start orders; results]
           Runcorn Spring 8s 
           Masters of Trentside - Nottingham [now to be held on Sun 28th]
           Avon County Spring Head 
           Norwich Head 
           Inverness 8s & SBH (incorporates Scottish Students Head on 27th and 28th)
           Pre Boat Race fixture - Osiris v TSS
27-28 Feb  GB para-rowing assessment - Caversham
28    Feb  Maidstone Spring Head
           Head of the Trent, Nottingham, and for 2016 also Masters of Trentside [results]
           Pre Boat Race fixture - OUWBC v Molesey [report] 

MAR  
5     Mar  WOMEN'S EIGHTS HEAD (12:45) [info re pennants for 2016; details now Updated; now final draw;
            Updated results while the results page on the W8H website is down]
           Yorkshire Head [cancelled because of expected river conditions]
           Loughborough Spring Soar Head [but now see 9 Apr for 2015 Winter event, postponed from 21 Nov]
6     Mar  Hammersmith Head [now one event on 20 Feb]       
           Gloucester Head [Updated draw]
           United Hospitals Head p.m.
Fri 11 Mar National Junior Indoor Rowing Championships - Lee Valley Athletics Centre
12    Mar  Kingston Head [start orders now available] [cancelled because of river conditions]
           North of England Head 
           Christchurch Head of the Stour [results]
           Adur Junior Head
           Bristol Varsity Boat Race
           Clydesdale Head [cancelled because of continuing works to Polmadie Bridge]
           Aberdeen Universities' Boat Race
           Pre Boat Race fixtures - Goldie v tbc, CUBC v U23 German crew [report], Isis v TSS, OUBC v Leander [report]
13    Mar  Lincoln Rowing Centre Head
           Head of the Adur
           Cambridge Champs Junior Sculling Head [CRA-only race this year due to redevelopment of the Race HQ site]
           Pre Boat Race fixture - OUWBC v Newcastle [report]
Thu 17 Mar Schools' Head 12:00 [start order; results, & report from BR]
Fri 18 Mar Oarsport Junior Sculling Head [2016 details now available, including start list; results, & report from BR]
19    Mar  HEAD OF THE RIVER 13:30 [final start order; results & BR report]
           Ponteland Junior Head       
           Alton Spring Head
           Henley Boat Races [results & report]
20    Mar  Vesta Veterans Head 14:00 [Updated results, & BR report]
22-23 Mar  GB Olympic trials - Caversham [date CHANGED from 19-20; Updated preview & start lists, time trial results; final results]
26    Mar  Aberdeen 8o Head [date CHANGED from 20 Feb]
           BTC 4s & Small Boats Head [new date] [cancelled because of forecast high winds]
27    Mar  University Boat Races [crew announcements]: 
            15:10 - Women’s Boat Race [report]
            15:25 - Osiris-Blondie race [report]
            15:40 - Isis-Goldie race [report]
            16:10 - The Boat Race [report]
           Note: no South West Trains service between Clapham Junction and Barnes via Putney that day.

APR
2     Apr  Paignton Coastal [to be confirmed]
           Viking Shield, Deal [date CHANGED from 9th]
2-3   Apr  GB Paralympic trials - Caversham
3     Apr  Northwich Spring Head [draw]
9     Apr  Loughborough Soar Head [new date, rescheduled from 2015; results]
           Southampton Coastal HoRR
           Viking Shield, Deal [date CHANGED to 2nd]
           Head of the Dart [date CHANGED to 16 Apr]
10    Apr  Abingdon Head [cancelled because of river conditions]
           Bedford Spring Fours & Small Boats Head [results]
11-12 Apr  GB World, U23, & FISU trials - Caversham [report & results: time trials/ SFs & finals]
16    Apr  Oxford City Bumps
           Derby Small Boats Head [new date, rescheduled from 13 Dec 2015] [subsequently cancelled]
           Head of the Dart [date CHANGED from 9 Apr]
           Nithsdale [date CHANGED to 30 Apr]
           Welsh Varsity Boat Races - Swansea
           Chester-le-Street [cancelled because of river conditions; may be postponed to later in the year if possible]
23    Apr  Junior Inter-Regional Regatta NWSC, Nottingham [draw & Updated list of entries; results]
           Birmingham
           Head of the Cam
           Roses match - Lancaster U v York U - Lune
23-24 Apr  Strathclyde Park (& Scottish Student Rowing Championships)
24    Apr  Hammersmith Amateur (moved from Sat to Sun)
           Leicester
           Lea Spring
           GB Junior trials - NWSC
Wed 27 Apr Tees/ Wear varsity - Teesside U v Sunderland U
30    Apr  Chiswick [draw]
           Evesham 
           Merseyside
           York Spring [provisional draw]
           Bideford Spring Head
           Nithsdale [date CHANGED from 16 Apr]

30 Apr -
  2   MAY  BUCS Regatta - NWSC, Nottingham [race schedules for each day; event schedule; provisional entry list; preview from BR;
            results; update on Monday afternoon re revised schedule because of weather]
1     May  Wallingford [draw & results]
           Evesham Sprint 
Mon 2 May  Marlow Spring
Wed 4 May  Nottingham varsity boat races
7     May  Borne at Chiswick Bridge
           Bedford Amateur
           Clydesdale
           Worthing
           Boat Race of the North - Durham v Newcastle
7-8   May  Durham City
           Shrewsbury
8     May  Poplar [not this year]
           Ball Cup South (Dorney)
           Worthing Town
14    May  Nottingham City [Updated draw]
           Thames Ditton [Updated draw] [cancelled because of river conditions]
           Putney Town
           Bristol Avon at Saltford
           Coalporters
           Castle Semple 
15    May  Nottingham Masters and Club [Updated draw]
           Maidenhead Junior (invitation event) [cancelled because of river conditions]
21    May  Walton & Weybridge [draw & results]
           Tees [Updated draw]
           Worcester Spring [draw]
           Ryde
           Glasgow RC Summer
           Glasgow v Edinburgh Universities Boat Race [report from the BBC]
22    May  Weybridge Ladies [draw]
           Champs Eights Head (CRA closed event) [date changed from Sat 21; results]
           Shanklin
25-28 May  Oxford Summer Eights
27-29 May  NATIONAL SCHOOLS (2016 venue now confirmed as Dorney) [draw Updated to v2;  results]
28    May  Twickenham
           Wansbeck
           Lymington/ Milford-on-Sea
           Shoreham
28-29 May  Monmouth Regatta & Sprint 
29    May  Brighton and Hove
Mon 30 May Northwich [not held in 2016]
           Junior Sculling Regatta - Dorney, organised by The Scullery - [lists of entries, + timetable; results]

JUN
4     Jun  Hexham
           Christchurch
           Wimbleball
4-5   Jun  Metropolitan [draw;  results]
           Peterborough
           Hereford (this year hosting the West of England Challenge Vase) [race schedules]
5     Jun  Trentham
Tue 7 Jun  BR Council meeting
8-11  Jun  Cambridge University May Bumps [results & live commentary from CamFM] 
11    Jun  Barnes & Mortlake 
           Marlow Town 
           Blenheim Palace Junior Regatta
           Chester
           Bridgnorth
           Poole  
10-12 Jun  Scottish Championships (including time trial Friday) [draw]
11-12 Jun  BRITISH ROWING MASTERS CHAMPIONSHIPS [draw, & Updated results with 500m splits]
           Reading Amateur [draw & results]
           Durham
           Star
           Totnes & Bridgetown Royal
17-19 Jun  HENLEY WOMEN'S REGATTA [Updated draw;  Updated results;  HWR YouTube video channel]
18    Jun  Marlow [results]
           Stratford
           St Ives (or perhaps new website?)
           Tyne
           Newport 
           Plymouth
19    Jun  Thames Valley Park [results]
           York Summer
           Newport Junior & Small Boats
Fri 24 Jun HENLEY ROYAL REGATTA qualifying races [list of crews required to qualify;  results of qualifying]
25    Jun  Reading Town [Updated draw]
           Richmond [cancelled because of river conditions]
           Peterborough Junior
           Bradford Sprint
           Swanage [subject to confirmation]
           Eastbourne
25-26 Jun  Ironbridge [expecting to run the regatta as normal, but may need to review the course dependent on river conditions over the weekend]
26    Jun  Egham [race schedule & live results]
           GB v France selection trials - NWSC

29 Jun - 
    3 JUL  HENLEY ROYAL REGATTA [list of entries & press release;  Updated draw (& RQ version with explanatory notes);  outline programme;  timetable for each day when available;  
            live results stream & full results;  live coverage on BT Sport from 13:00 BST on Wed/Thu/Fri, and for all racing on Sat/Sun; also coverage throughout on YouTube]
2     Jul  Talkin Tarn
           Ball Cup North at Runcorn Junior Regatta [racing abandoned because of wind]
           Dover [abandoned part way through, because of deteriorating conditions]
3     Jul  Folkestone
7-11  Jul  GB Junior trials - NWSC
8-9   Jul  Henley Masters [entries suspended; final Updated list of confirmed entries;  Updated schedule;  results]
9     Jul  Bournemouth [cancelled because of adverse weather conditions; note re possible implications re championships; not to be rescheduled]
           Lancaster [apparently not this year]
           Exeter
           Deal
9-10  Jul  Kingston [draw & results]
           Burton
           Llandaff
10    Jul  Bedford Sprint [not in 2016]
           CARA Regatta - Deal
15-17 Jul  BRITISH ROWING JUNIOR CHAMPIONSHIPS [Now 3 days, see format of racing; provisional timetable & lists of crews; live results & start lists;
            results; news including revisions because of weather]
16    Jul  Southsea [programme] 
16-17 Jul  Molesey 
Tue 19 - Fri 22 Jul Cambridge Town Bumps [results; multi-year bumps charts: men/ women]
Wed 20 Jul Doggett's Coat & Badge 11:00
23    Jul  Staines [draw]
           Woolston
           Herne Bay
           Falmouth
           Home International - Cardiff Bay [Team announcements: ENG/ IRL/ SCO/ WAL; results]
23-24 Jul  St Neots 
           Bewdley
24    Jul  Burway Sprint [cancelled for 2016]
30    Jul  Henley T&V [results]
           Warrington

AUG
6     Aug  Maidenhead (date confirmed)
           Sudbury [draw & results]
6-13 Aug Olympic rowing (sadly not in Britain this time!)
13    Aug  Itchen
           Paignton
13-14 Aug  Peterborough Summer [draw; results: Sat/ Sun]
           Stourport [provisional draw & results]
           GB Rowing Team Sculling Festival
14    Aug  Appledore & Instow
20    Aug  Warwick [cancelled because of forecast weather]
           BTC [confirmed change of venue because of forecast bad weather]
           Torbay Royal
20-21 Aug  Oxford City Regatta [draws; live results: Sat/ Sun]
21    Aug  H&DARA Championship/ SCC selection row-offs if required
           CARA row-offs if required, at Bexhill or Folkestone
Thu 25 Aug Port of Dartmouth Royal
27    Aug  Great Tyne Row [new date]
27-28 Aug  Gloucester
28    Aug  Ross Vet & Jun
           Boston [cancelled for 2016]
           Port of Bideford
           Great Tyne Row
Mon 29 Aug Ross 

SEP
3     Sep  South Coast Championships - Herne Bay 
           North of England Sprint Championships
           Great River Race 
4     Sep  Lea Autumn 
           Great Ouse Marathon
10    Sep  Worcester Autumn [race shedule & live results]
           Bradford Autumn
           GW Regatta - Coate Water [TBC]
           Penarth [date CHANGED from 17 or 24 Sep]
11    Sep  Cambridge Autumn 
           Upton
Wed 14 Sep Parliamentary Boat Race
17    Sep  Milton Keynes [new event]
           Isis Sculls [live results]
           Severn Mile [cancelled] 
           York Autumn Sculls
           Penarth [date CHANGED to 10 Sep]
17-18 Sep  Henley Revival [cancelled]
18    Sep  Boston Marathon [results now available]
24    Sep  Wallingford LDSc 
           Yare Cup 
           Durham Autumn Sprint
25    Sep  Chester LDSc 
           Monmouth Autumn Head
 
OCT
1     Oct  Reading SBH [results from Mikrotime]
           Runcorn Autumn Head
           Rob Roy SBH
           Worcester SBH 
           Wansbeck LDSc (Northern LDSc series) and Wansbeck SBH
           Scottish School Sweep Head
           BR AGM & Council meeting
2     Oct  Maidstone SBH
           St Neots SBH 
           Head of the Don 
           Teign Head
           Scottish School Sculling Head
8     Oct  Burway SBH [now final draw]
           Stourport Masters & Jun Head
           Tees LDSc (Northern LDSc series) & Tees SBH
           Clyde 3 Heads
9     Oct  Bedford Autumn Fours & SBH [2016 info]
           Ancholme Head
           Cardiff Autumn Head [date changed from 23 Oct; provisional draw]
Thu 13 Oct Wingfield Sculls (women's race 09:15; men's race 10:15) [draws; report]
15    Oct  Rob Roy Autumn Head [results]
           Evesham Jun Head [results]
           Monkton Bluefriars SBH
           Agecroft SBH
           Berwick LDSc (Northern LDSc series)
           BTC Autumn Head
16    Oct  Pairs Head [new url; 12:30: Reverse direction, on flood tide; Updated results (not necessarily final yet)]
           Medway Head [date CHANGED from 30 Oct]
           Burton Head [date CHANGED from 23 Oct]
22    Oct  Weybridge Silver Sculls
           Huntingdon Head 
           Tyne LDSc (Northern LDSc series) & Tyne United SBH
           Clydesdale Scullers Head, Glasgow
22-23 Oct  BRITISH ROWING SENIOR CHAMPIONSHIPS - NWSC [crew lists & timetable now available; Updated results & report]
23    Oct  Burton Head [date CHANGED to 16 Oct]
           Cardiff Autumn Head [date changed to 9 Oct]
24-28 Oct  Cambridge University Fours
Fri 28 Oct Scottish Schools Indoor Rowing Championships
29    Oct  Marlow LDSc [cancelled for 2016]
           Dee Autumn Head 
           Norfolk LDSc
           South Hylton LDSc (Northern LDSc series)
            [Note revised start time of 15:15 (and revised boating times) - see start order issued 28-10-16]
           Scottish Indoor Rowing Championships
30  Oct    Upper Thames Autumn Head [results from Mikrotime]
           Medway Head [date CHANGED to 16 Oct]
           Nottingham Autumn Head [draw]
           Gloucester LD Head [latest info]
           BUCS SBH [date CHANGED to 5 Nov]

NOV
5     Nov  Henley Sculls [start order; results during the day]
           Kingston SBH [Updated final results]
           Durham LDSc (Northern LDSc series) & Durham Autumn SBH
           Glasgow RC 4s Hd
5-6   Nov  GB Senior & U23 trials - Boston
           BUCS SBH [date CHANGED from 30 Oct]
6     Nov  Docklands SBH [draw]
           Eastern SBH, Ely
           Stourport SBH
           City of Bristol Autumn Head [date changed from 13th]
12    Nov  Fours Head 13:15 [draw & Updated crew lists; raw times & now Updated provisional results]
           Pangbourne Junior Sc 
12-13 Nov  NE Heads Weekend - Aberdeen
13    Nov  Veteran 4s Head (10:30, racing with the flood tide) [provisional results Updated on Nov 15th]
           Star Club Head [date corrected to 20th]
           Northwich Autumn Head 
           City of Bristol Autumn Head [date changed to 6th]
           Lincoln University Beginners’ Head
19    Nov  Hampton SBH (Jun) [provisional start list; results now available]
           Cambridge Winter Head
           Avon Autumn Head 
           Loughborough Winter Soar Head
           GB Junior trials - provisional
19-20 Nov  Inverness 4s & SB Heads [results]
20    Nov  York SBH [provisional start order]
           Star Club Head [date corrected from 13th]
24-26 Nov  Cambridge University Clare Novices Regatta
Fri 25 Nov Welsh Schools Indoor Rowing Championships - Cardiff Bay Water Activities Centre
26    Nov  Vesta Scullers Head 1:30 pm [final results]
           Rutherford Head
           Evesham Main Head / Masters of the Avon 
           Alton Autumn Head
           Dart Totnes Autumn Head
           BR Council meeting
           Welsh Indoor Rowing Championships - Cardiff Bay Water Activities Centre
Wed 30 Nov Oxford Univ trial eights: OUWBC 12:00, OUBC 13:15 [report]

DEC
1-2   Dec  Cambridge University Fairbairn Cup
3     Dec  Teddington Head [results]
           Wycliffe SBH
           Liverpool Victoria Head of the Float
           Newark Head [new date, postponed from February]
           University of Bristol BC Hd [provisional results]
           University of York White Rose Head
4     Dec  Wallingford 4s & 8s Hd [draw, & results as they become available]
           Monmouth Winter Head [date changed to 11th]
10    Dec  Walton SBH [start order, & new full results now available]         
           Derby Really Small Boats Head [date changed from 11th]
           British Rowing Indoor Championships [new results] 
11    Dec  Derby Really Small Boats Head [date changed to 10th]
           Monmouth Winter Head [date changed from 4th]
           Henley Boat Races trial eights [new report]
Mon 12 Dec Cambridge Univ trial eights: CUWBC 09:50, CUBC 11:00
17    Dec  Remenham Challenge 10:00 - (for crews from Remenham founding clubs only) [draw & new results]
18-22 Dec  GB Senior & U23 trials - Caversham [new time trial results]

To 2017 calendar

Back to DJB's Rowing page

Visits to this site since 1 Jan 00:

Counter courtesy of digits.net.