2015 Rowing Calendar

Page created 18 Jan 2013, last updated 6 Mar 2016.
If, for the event you are looking at, there are no links here to the 2015 information, it may perhaps be worth trying last year's link (if there is one) from the 2014 calendar.  See also the British Rowing calendar.



JAN FEB MAR APR MAY JUN JUL AUG SEP OCT NOV DEC

JAN
17    Jan  Tyne United New Year Head [draw available]
18    Jan  Star Club New Year Head [postponed because of river flow & weather forecast; new date 1 Feb, but cancelled again]
24    Jan  Weybridge Winter Head [draw; results]
           Northampton Head of the Nene 
           Cambridge Head to Head 
24/25 Jan  Scottish Student Championship Heads - Inverness
25    Jan  Stourport Winter Head  [info including draw, and river level; results] 
           Boston Head [draw]
           United Hospitals Winter Regatta
31    Jan  Quintin Eights Head 13:45 [start order; results]
           Glasgow RC Hd [rescheduled from Nov 2014, but cancelled again]
           
FEB
1     Feb  Thames Valley Trial Head [cancelled because of forecast weather]
           Star Club New Year Head [rescheduled from 18 Jan, but cancelled again]
           Head of the Severn
           Cardiff Head of the Taff
7     Feb  Hampton Head [start order; results (when available): overall/ by category]
           Peterborough Head of the Nene [start order]
           South Yorkshire Head [start list & results]
           Wycliffe Big Head [draw]
           Durham SBH [draw; results]
           Exeter Winter Head [apparently cancelled because the canal is frozen]
           Aberdeen 8o Head 
8     Feb  Warrington Head of the Mersey
           Itchen Eights & Fours Head [report]
           British Rowing Indoor Championships - Lee Valley VeloPark [entry lists & schedule; results]
14    Feb  Henley 4s & 8s Head
           Worcester Head
           Tyne Head [date CHANGED from 28th]
           Strathclyde 4s & SBH
           GB senior squad assessment - Boston [results]
           The Rowers’ Running Race
15    Feb  Bedford Eights & Fours Head [draw]
           Greenwich 8s & 4s Head 09:30 (date changed to 22nd)
21    Feb  Molesey Veterans Head [draw and results] 
           Newark Spring Head 
           Trafford Head of Bridgewater     
           Inverness 8s & SBH
21-22 Feb  GB junior squad assessment - Boston
22    Feb  City of Bristol Head
           Greenwich 8s & 4s Head 09:30 (date changed from 15th) [draw; results] 
           Boat Race warm-up fixture: OUWBC v Molesey 14:00 [now 13:30]
24 25-28 Feb  Cambridge University Lent Bumps [now just 4 days, not 5, and fewer divisions] [results from CamFM]
28    Feb  Burway Head [cancelled because of red boards]   
           Avon County Spring Head
           Norwich Head 
           Tyne Head [date CHANGED to 14th]
           Masters of Trentside - Nottingham [new event]  
           Clydesdale Head [cancelled because of river conditions]
           United Hospitals Head
28 Feb -
    1 MAR  BUCS Championship & Beginner Heads - Boston [rearranged because of forecast winds: 
            Championship & Intermediate events on Saturday, no Beginner events, no Sunday racing; results]
  
1     Mar  Hammersmith Head 12:30 (incorporating Hammersmith W & J Hd)
            [results from Mikrotime]
           Head of the Trent, Nottingham
4 - 7 Mar  Oxford University Torpids
7     Mar  Reading University Head [start order; results]
           North of England Head (date changed from 21st) [results]
           Yorkshire Head [date CHANGED to 14th]
           BTC River & Coastal Boats Head [report]
           Glasgow University Western Head [cancelled because of poor weather forecast]
8     Mar  Maidstone Spring Head
           Gloucester Head
           Boat Race warm-up fixture: CUWBC v Imperial 13:30
14    Mar  WOMEN'S EIGHTS HEAD (09:30) [Updated draw (final); Updated results]
           Yorkshire Head [date CHANGED from 7th] [cancelled because of rising river levels]
           Christchurch Head of the Stour [date CHANGED to 22nd]
           Scottish Schools Head (sweep) [date changed to 28 Mar]
15    Mar  Hammersmith Head [now to be one event on 1 Mar]       
           Lincoln Rowing Centre Head
           Boat Race warm-up fixtures: Goldie v Upper Thames 16:14, CUBC v Molesey 16:45, OUBC v TBC (time tbc)
Mon 16 Mar Schools' Head 13:00 (date changed from 17th) [Updated start order; results]
Tue 17 Mar Oarsport Junior Sculling Head [start order now Updated; results]
Fri 20 Mar  National Junior Indoor Rowing Championships - Lee Valley Athletics Centre
21    Mar  Kingston Head [Updated draw, after earlier provisional version; results]
           Runcorn Spring 8s (date changed from 7th)
           Alton Spring Head
           Boat Race warm-up fixtures: Goldie v Thames RC 13:00, OUBC v Molesey 13:15, CUBC v Netherlands crew (13:30 tbc)
           Adur Junior Head
22    Mar  Cambridge Champs Junior Sculling Head [not in 2015, because of building work]
           Christchurch Head of the Stour [date CHANGED from 14th]
           Boat Race warm-up fixtures: Isis v Imperial 12:30, OUWBC v Imperial 14:00
           Head of the Adur
Sat 28 Mar Vesta Veterans Head 11:00 [draw; final results; photos from JET Photographic]
           Ponteland Junior Head [cancelled for 2015 because of scheduled demolition of Tyne RC boathouse]   
           Scottish Schools Head (sweep) [date changed from 14 Mar]
           Bideford Head     
Sun 29 Mar HEAD OF THE RIVER [Updated start order, now final; provisional results;
            Start time CHANGED to 12:30 BST]

APR
1-5 4 Apr  GB junior squad spring assessment - now Caversham, not NWSC
4     Apr  Paignton Coastal
4-5   Apr  GB para-rowing squad trials - Caversham
5     Apr  Henley Boat Races
Mon 6 Apr  Northwich Spring Head
Fri 10 Apr Blondie v Osiris 16:05
11    Apr  University Boat Races: Women 16:50, Goldie v Isis 17:20, Blue Boats 17:50
           Nithsdale
           Head of the Dart
           Viking Shield, Deal
12    Apr  Abingdon Head
           Bedford Spring Fours & Small Boats Head
17-19 Apr  GB senior squad final trials - Caversham
18    Apr  Oxford City Bumps
           Chester-le-Street 
           Southampton Coastal HORR
           Welsh Varsity Boat Races (Swansea U v Cardiff U), River Tawe, Swansea
25    Apr  Junior Inter-Regional Regatta NWSC, Nottingham [draw; results]
           Hammersmith Amateur
           Birmingham
           Head of the Cam
25-26 Apr  Strathclyde Park (& Scottish Student Rowing Championships) [results]
26    Apr  Leicester
           Lea Spring
           GB junior squad trials - NWSC

MAY
2     May  Chiswick
           Evesham 
           Merseyside [cancelled]
           York Spring [draw]
2-4   May  BUCS Regatta - NWSC, Nottingham [info, including results & medal table]
3     May  Wallingford [results]
           Evesham Sprint 
Mon 4 May  Marlow Spring
9     May  Borne at Chiswick Bridge
           Bedford Amateur
           Clydesdale [date NOT now CHANGED to 10 May]  
           Northern Universities Boat Race [Preview from the Northern Echo]
9-10  May  Durham City [cancelled because of river conditions]
           Shrewsbury [cancelled because of red board predicted levels for Saturday & Sunday] 
10    May  Poplar [not being held in 2015]
           Ball Cup South (Dorney) [draw]
           Clydesdale [date NOT now CHANGED from 9 May]          
16    May  Thames Ditton  
           Putney Town
           Tees
           Worcester Spring
           Bristol Avon at Saltford
           Nottingham City [draw]
           Hastings Regatta (at Bexhill)          
17    May  Nottingham Masters and Club [draw]         
           Champs Eights Head (CRA closed event)
           Maidenhead Junior (invitation event)
           Bexhill
22-24 May  NATIONAL SCHOOLS [draw Updated again: record entry; results and medal table]
23    May  Twickenham [cancelled because of insufficient entries]
           Christchurch [date CHANGED from Jun 13th]
           Glasgow RC Summer
           Shoreham
23-24 May  Monmouth Regatta & Sprint
24    May  Brighton and Hove
Mon 25 May Northwich
27-30 May  Oxford Summer Eights
30    May  Wansbeck
           Lymington/ Milford [cancelled because of forecast strong winds; hoped to reschedule for 1 August]
           Castle Semple [new url]
30-31 May  Metropolitan [provisional draw; results]
           Peterborough [draw and results]

JUN
6     Jun  Walton & Weybridge [timetable; results]
           Blenheim Palace Junior Regatta [date changed from 13 Jun]
           Hexham
           Ryde
           London Youth Games - Docklands
           Worthing
6-7   Jun  Hereford 
           Star
7     Jun  Weybridge Ladies
           Trentham
           Shanklin 
           Worthing Town
10-13 Jun  Cambridge University May Bumps [Updated results, also from CamFM] 
13    Jun  Barnes & Mortlake 
           Marlow Town 
           Blenheim Palace Junior Regatta [date changed to 6 Jun]
           Chester
           Bridgnorth 
           Christchurch [date CHANGED to May 23rd]
           Plymouth
13-14 Jun  BRITISH ROWING MASTERS CHAMPIONSHIPS [now 2 days; Updated draw; results]
           Reading Amateur [draw now available; results]
           Durham [draw]
           Scottish Championships [draw & results]
14    Jun  Nottingham Sprint 
           Stourport Junior [TBC]
19-21 Jun  HENLEY WOMEN'S REGATTA [record entry: 427 crews; draw & crew lists; results]
20    Jun  Marlow [list of entries]
           Stratford
           St Ives
           Woolston
           Wimbleball
           Tewkesbury [closed event] [cancelled for 2015]
           Eastbourne
21    Jun  Thames Valley Park
           York Summer
Fri 26 Jun HENLEY ROYAL REGATTA qualifying races [list of crews required to qualify;
            qualifying results now available, & unofficial non-qual splits]
27    Jun  Richmond [new url]
           Reading Town [draw]
           Peterborough Junior
           Tyne [new url]
           Ironbridge
           Bradford Sprint
           Swanage
           Dover
28    Jun  Magna Carta Egham Regatta [new url; course for 2015 will be from Magna Carta Island to Ankerwycke Priory] 
           Ironbridge Sprint
           Folkestone
           GB v France selection trials - NWSC

JUL  
1-5   Jul  HENLEY ROYAL REGATTA [list of entries; draw (also from RQ) & racing timetable; results;
             live TV coverage at the regatta and on YouTube, & live coverage of finals on BBC red button;
             BBC iPlayer: finals session 1/ session 2]
4     Jul  Talkin Tarn
           Runcorn Junior [+ Ball Cup North]
           Newport
5     Jul  Newport Junior & Small Boats
8-11  Jul  GB junior squad JW final trials - NWSC
9-13  Jul  GB junior squad JM final trials - NWSC
10-11 Jul  Henley Masters [no Masters A or mixed events this year; list of entries; provisional timetable; results]
11    Jul  Southsea
           Lancaster [rumoured to have been cancelled]
           Exeter
11-12 Jul  Kingston
           Burton
           Llandaff
12    Jul  Bedford Sprint [cancelled because of insufficient entries]
           GB v France J16 Match - London Docklands [GB team announcement; report & results]
18    Jul  Bournemouth
           Falmouth
           Herne Bay
18-19 Jul  BRITISH ROWING JUNIOR CHAMPIONSHIPS - 2015 venue SCP (now confirmed) [Updated draw; results & start list]
           Molesey [new url]
19    Jul  Deal
Tue 21 - Fri 24 Jul Cambridge Town Bumps
25    Jul  Staines [draw]
           Poole
           Home International - SCP [Scottish & Irish team announcements;
            team lists; live results during the day; final results]
25-26 Jul  St Neots [draw]
           Bewdley [draw]
           Totnes & Bridgetown Royal
26    Jul  Burway Sprint [draw]

AUG
1     Aug  Henley T&V [Updated provisional timetable v2.0; results]
           Sudbury [results]
           Warrington
           Doggett's Coat & Badge (300th anniversary) 11:00 [report from BR] 
           Lymington/ Milford [rearranged regatta, after cancellation of 30 May]
8     Aug  Maidenhead
           Itchen
           Paignton
8-9   Aug  Peterborough Summer [draw]
           Stourport 
9     Aug  Appledore & Instow
15    Aug  BTC
           Inverness Sprint
15-16 Aug  Oxford City Regatta [schedule with results: Saturday/ Sunday & live results: Saturday/ Sunday]
           GB Rowing Team Sculling Festival [results]
           CARA Regatta (Bexhill)
22    Aug  Warwick
           Coalporters
           Torbay Royal
23    Aug  H&DARA SCC selection row-offs - if required
Thu 27 Aug Port of Dartmouth Royal
29-30 Aug  Gloucester
30    Aug  Ross Vet & Jun
Mon 31 Aug Ross 

SEP
5     Sep  Worcester Autumn
           North of England Sprint Championships
           Port of Bideford
           Regatta for the disabled - Henley
6     Sep  Lea Autumn 
           Great Tyne Row [CHANGED url]
           Great Ouse Marathon [date CHANGED from 13th]
12    Sep  Bradford Autumn
           GW Regatta - Coate Water [TBC]
           Great River Race 
12-13 Sep  South Coast Championships - Wimbleball Lake 
13    Sep  Cambridge Autumn [draw]
           Upton
           Severn Mile [new event]
           Great Ouse Marathon [date CHANGED to 6th]
19    Sep  Isis Sculls
           Doncaster
           Milton Keynes [draw & live results]
           York Autumn Sculls [start list]
           Penarth
20    Sep  Boston Marathon
26    Sep  Wallingford LDSc [draw & results]
           Yare Cup 
           Durham Autumn Sprint
           Scottish Schools Head (sculling)
27    Sep  Chester LDSc 
           Monmouth Autumn Head
 
OCT
3     Oct  Reading SBH [results from Mikrotime now available]
           Runcorn Autumn Head
           Rob Roy SBH
           Worcester SBH [date CHANGED from 4th Oct; results]
           Wansbeck LDSc (Northern LDSc series) and Wansbeck SBH [results]
           Itchen Junior
4     Oct  Maidstone SBH
           Worcester SBH [date CHANGED to 3rd Oct]
           St Neots SBH 
           Head of the Don (now confirmed)
           Teign Head
10    Oct  Pairs Head [draw; results]
           Stourport Masters & Jun Head [cancelled]
           Berwick LDSc (Northern LDSc series) [results]
           Cardiff Autumn Head [date CHANGED to 25th]
           Clyde 3 Heads
11    Oct  Bedford Autumn Fours & SBH [results]
           Ancholme Head
17    Oct  Weybridge Silver Sculls [start order; results]
           Evesham Jun Head
           Tees LDSc (Northern LDSc series) & Tees SBH [results]
           Rob Roy Autumn Head 
           Agecroft SBH
           Bristol Ariel Head [TBC]
           Monkton Bluefriars SBH 
17-18 Oct  BRITISH ROWING SENIOR CHAMPIONSHIPS - NWSC [draw;  overall results eventually;  results of each event as available]
18    Oct  Nottingham Autumn Head [also see NRC site] [date CHANGED to 1 Nov]
24    Oct  Marlow LDSc
           Huntingdon Head 
           Tyne LDSc (Northern LDSc series) & Tyne United SBH [results]
           Clydesdale Scullers Head, Glasgow
25    Oct  Medway Head
           Upper Thames Autumn Head [results now available from Mikrotime]
           Burton Head [new url]
           Gloucester LD Head [latest info]
           Cardiff Autumn Head [date CHANGED from 10th]
26-30 Oct  Cambridge University Fours
31    Oct  Henley Sculls
           Kingston SBH [date changed from 1 Nov; Updated final start order; Updated final results: div 1/ div 2]
           Dee Autumn Head [draw. Note cancellation of the junior and coxless races in the AFTERNOON DIVISION.]
           Norfolk LDSc
           Durham LDSc (Northern LDSc series) & Durham Autumn SBH
31 Oct -
    1 NOV  Inverness 4s & SB Heads
           GB senior squad assessment - Boston [Updated results]

1     Nov  Kingston SBH [date changed to 31 Oct]
           Docklands SBH [cancelled]
           Nottingham Autumn Head [results; also see NRC site] [date CHANGED from 18 Oct]
           UWE Autumn Head
           BUCS SBH
7     Nov  Fours Head (12:45) [list of entries; start order; results]
           Pangbourne Junior Sc [start order]
           South Hylton LDSc (Northern LDSc series)
           Glasgow RC Hd
8     Nov  Veteran 4s Head [final draw; provisional results]
           Eastern SBH, Ely
           Stourport SBH [Updated final draw]
           Lincoln University Beginners’ Head
Thu 12 Nov Wingfield Sculls (women's race 12:30; men's race 13:30; BR report)
14    Nov  Teddington Head [start order; provisional results: div 1/ div 2]
           Cambridge Winter Head
           GB junior squad assessment - Boston
           GB para-rowing assessment - Caversham [BR report]
14-15 Nov  Aberdeen 4s & SB Heads
15    Nov  Northwich Autumn Head 
           City of Bristol Autumn Head [cancelled, as wind too strong]
21    Nov  Hampton SBH (Jun) [cancelled because of forecast conditions]
           Avon Autumn Head [race is on but restricted]
           Loughborough Winter Soar Head [cancelled because of forecast conditions; hope to rearrange in new year]
           Alton Autumn Head [postponed because of conditions, until the next week or possibly the week after]
22    Nov  Star Club Head [results]
           York SBH [cancelled because of high river level; hope to reschedule for 13th Dec]
26-28 Nov  Cambridge University Clare Novices Regatta
28    Nov  Burway SBH [results]
           Evesham Main Head / Masters of the Avon [new url]
           White Rose Head (University of York) [cancelled: heavy rain, cold conditions and strong winds expected]
           United Hospitals Novice Regatta
29    Nov  Wallingford 4s & 8s Hd [draw; results]

DEC
3-4   Dec  Cambridge University Fairbairn Cup
5     Dec  Vesta Scullers Head 11:00 [info re adaptive categories; Updated draw] [cancelled because of the weather]
           Wycliffe SBH [cancelled, because high wind still forecast]
           Liverpool Victoria Head of the Float [cancelled because of forecast weather]
           Rutherford Head [cancelled;  rearranged to 30 January 2016]
           Reds Winter Head - Bideford [cancelled because of bad weather]
           University of Bristol BC Hd
6     Dec  Monmouth Winter Head [final draw] [now cancelled]
           UL Allom Cup
Thu 10 Dec Women's Boat Race trial eights: CUWBC 11:05, OUWBC 12:20 [crews announced; new reports: CUWBC/ OUWBC]
12    Dec  Walton SBH [new start order; divs 3 & 4 cancelled because of high winds]         
           Carrow Cup - Norwich
           British Rowing Indoor Championships - Lee Valley VeloPark [entry lists & schedule; new results]
13    Dec  Derby Really Small Boats Head [start order now available] [cancelled because of rise in river level]
           York SBH [rescheduled from 22nd Nov; new provisional start order] [cancelled again because of floods]
           Men's Boat Race trial eights: OUBC 12:45, CUBC 14:00 [crews announced; new reports: CUBC/ OUBC]
           Henley Boat Races trial eights: OULRC 13:25, CULRC 13:50, CUWBC LtWts 14:15, OUWLRC 14:45 [new reports]
19    Dec  GB senior squad assessment (including para-rowing) - Caversham [preview; new report & results]
           Remenham Challenge 10:00 Chiswick Steps to Vesta flagpole 
            - (for crews from Remenham founding clubs only) [start order; new results]

To 2016 calendar

Back to DJB's Rowing page

Visits to this site since 1 Jan 00:

Counter courtesy of digits.net.