2018 Rowing Calendar (provisional)

Page created 29 Sep 2015, last updated 19 Feb 2018.
The information here is unofficial. If, for the event you are looking at, there are no links here to the 2018 information, it may perhaps be worth trying last year's link (if there is one) from the 2017 calendar.  See also the British Rowing calendar


JAN FEB MAR APR MAY JUN JUL AUG SEP OCT NOV DEC

JAN
6-7 Jan    GB para-rowing trials - Caversham
13-14 Jan  GB para-rowing trials - Caversham
14    Jan  Star Club New Year Head
20    Jan  Weybridge Winter Head [start order; results]
           Northampton Head of the Nene [start order]
21    Jan  Boston Head [div 1 results; div 2 cancelled because of bad weather]
           OUWBC trial eights [crew announcement & result]
           CRA Winter League race 1 [results]
27    Jan  Quintin Eights Head 11:30 [start order; final results Updated again]
           Cambridge Head to Head [results] 
           Tyne United New Year Head  
           Glasgow University Western Head
28    Jan  Thames Valley Trial Head [not to be held, because of January weather; possibly an alternative in October] 
           Stourport Winter Head [cancelled because of rising river levels]
           Cardiff Head of the Taff [not this year, because of construction works]
           Strathclyde University BC Head [course shortened]
           
FEB
3     Feb  Peterborough Head of the Nene [start order; results now available]
           Wycliffe Big Head [start order; results as available]
           Durham SBH [start order now available]
           Hampton Head [alphabetical list of entries; start order; results will be available at myracetime.co.uk (by category & overall)]
4     Feb  Head of the Severn
           South of England Indoor Rowing Championships - Abingdon
           UL v OUWBC [report]
10    Feb  South Yorkshire Head [cancelled because of river level & weather forecast]
           Plymouth Head Race
           GB Senior & U23 trials - Boston [results now available, + report]
           Northern Region JIRR trials - Cambois
           Boustead Cup - TRC v LRC
10-11 Feb  Inverness 8s & Scottish Students Heads
11    Feb  Bedford Eights & Fours Head [new results]
           Warrington Head of the Mersey
           Dewar Shield - AK v Furnivall v Sons
17    Feb  Henley 4s & 8s Head [draw now available, & new results]
           Molesey Veterans Head [start order; new results] 
           Worcester Head [changed url; draw & results now available; now back to full length course]
           Tyne Head [results now available] 
           Aberdeen 8s Head
           Pre Boat Race fixtures - UL v CUWBC 13:10 [report]
17-18 Feb  GB Junior trials - Boston
18    Feb  Greenwich 8s & 4s Head
           City of Bristol Head [not this year?]
           CRA Winter League race 2
           Pre Boat Race fixtures - CUWBC v Westminster Sch 13:45; UL v CUBC 14:15 [report]
24    Feb  Burway Head [cancelled due to lack of entries]   
           Avon County Spring Head [start order]
           Norwich Head [provisional draw]
           Trafford Head of Bridgewater 
           Pre Boat Race fixtures - OUWBC v Oxford Brookes 16:00; OUBC v Oxford Brookes 16:45    
24-25 Feb  BUCS Championship & Beginner Heads [list of entries now available]
25    Feb  Hammersmith Head 11:00
           Head of the Trent, Nottingham [start order now available]

Note that the English Indoor Rowing Championships which normally takes place in February will not take place in 2018 because of the unavailability of the venue.

MAR  
3     Mar  Reading University Head
           Runcorn Spring 8s
           Adur Head [new url]
           Pre Boat Race fixtures - UL v OUBC 13:30
3-4 Mar    GB para-rowing trials - Caversham
4     Mar  Maidstone Spring Head
           Gloucester Head
           Yorkshire Head (moved from 11th)
           West Midlands Junior Championships (including JIRR trials) - Stourport this year
           Christchurch Head of the Stour
           Pre Boat Race fixtures - OUWBC v MBC 13:45; CUBC v Oxford Brookes 14:30    
Fri 9 Mar  National Junior Indoor Rowing Championships - Lee Valley Athletics Centre
Sat 10 Mar WOMEN'S EIGHTS HEAD (09:45)
Sun 11 Mar HEAD OF THE RIVER (10:45) [start order was available but has now been Updated]
Mon 12 Mar Schools' Head 13:00
Tue 13 Mar Oarsport Junior Sculling Head 
17    Mar  Kingston Head 
           North of England Head 
           Alton Spring Head [probably not in 2018]
           CRA Winter League race 3
           Thames Upriver JIRR trials
           Boat Race of the North - Newcastle U v Durham U - on the Tyne - Redheugh Bridge to Millennium Bridge - 14:30
           Aberdeen Boat Race - Aberdeen U v Robert Gordon U - 13:30
18    Mar  Cambridge Champs Junior Sculling Head
           Lincoln Head
           BTC Spring Head
           Henley Boat Races
           Birmingham City University v Aston University - Edgbaston reservoir 12 noon
24    Mar  University Boat Races Women's Boat Race 16:31, Blondie v Osiris 16:46, Goldie v Isis 17:01, Men's Boat Race 17:31 [announcement of umpires]
           Ponteland Junior Head  
           Clydesdale Head      
24-27 Mar  GB Junior trials - NWSC
25    Mar  Vesta Veterans Head 10:00
31    Mar  Clyde ARC Power Sprint

APR
1     Apr  Easter Sunday
           Northwich Spring Head
7     Apr  HEAD OF THE RIVER 10:00 provisional [date now changed to Sun 11 Mar]
7-8 Apr    GB para-rowing trials - Caversham
8     Apr  Abingdon Head [changed from 15 Apr]
           Bedford Spring Fours & Small Boats Head
13-15 Apr  GB Senior, U23, & FISU trials - Caversham
14    Apr  Chester-le-Street
           Southampton Coastal Head
           Head of the Dart [new url]
14-15 Apr  North East Regatta - Aberdeen
15    Apr  Abingdon Head [changed to 8 Apr]
           Trafford
21    Apr  Junior Inter-Regional Regatta - NWSC, Nottingham
           Oxford City Bumps
           Welsh Boat Race - Cardiff v Swansea - Swansea Marina
22    Apr  GB Junior trials - NWSC
           Leicester
           Viking Shield, Folkestone
           Midlands Indoor Rowing Championships
28    Apr  Nottingham City [usual date in May not available, nor this date, so now moved to 26 May]
           Hammersmith Amateur
           Birmingham
           Bristol U v UWE Varsity Match
28-29 Apr  Strathclyde Park (& Scottish Student Rowing Championships)
29    Apr  Nottingham Masters and Club [usual date in May not available, nor this date, so now moved to 27 May]
           Lea Spring

MAY
5     May  Chiswick
           Evesham 
           Merseyside
           York Spring
           Junior Sculling Regatta, organised by The Scullery ?
           Coalporters
           South West Indoor Rowing Competition - organised by Bideford Blues
5-7   May  BUCS Regatta - NWSC, Nottingham
6     May  Wallingford Regatta - Dorney
           Evesham Sprint
Mon 7 May  Marlow Spring
12    May  Bedford Amateur
           Borne at Chiswick Bridge 
           Castle Semple
12-13 May  Durham City 
           Shrewsbury
13    May  Ball Cup South (Dorney)
19    May  Thames Ditton
           Putney Town
           Worcester Spring [new url]
           Bristol Avon at Saltford
           Tees
           Lymington/ Milford-on-Sea
           Hastings Regatta at Bexhill
           Glasgow RC Summer
20    May  Lancaster
           Champs Eights Head (CRA closed event)
           Maidenhead Junior (invitation event)
           Bexhill
25-27 May  NATIONAL SCHOOLS - Dorney [watch for details of events for 2018]
26    May  Nottingham City [new date; usual date in May not available, nor alternative date in April]
           Twickenham
           Wansbeck
           Christchurch
26-27 May  Monmouth Regatta & Sprint 
27    May  Nottingham Masters and Club [new date; usual date in May not available, nor alternative date in April]
Mon 28 May Northwich

JUN
Fri 1 Jun  Start of Round Britain row
2     Jun  Hexham
           Ryde
           Shoreham 
2-3   Jun  Metropolitan - Dorney
           Peterborough [draw & timetable now available]
           Hereford 
3     Jun  Trentham
           Shanklin
           Brighton and Hove 
9     Jun  Blenheim Palace Junior Regatta
           Walton & Weybridge
           Chester
           Bridgnorth
           Itchen
           Plymouth
9-10  Jun  Scottish Championships (& Scottish Schools Championships)
           Durham
           Star
10    Jun  Weybridge Ladies
           Dover
16    Jun  Marlow Town 
           Barnes & Mortlake
           Woolston
           Worthing
           Wimbleball
           Nithsdale
16-17 Jun  Reading Amateur
           BRITISH ROWING MASTERS CHAMPIONSHIPS (further info at www.masterschamps.org) 
17    Jun  Worthing Town
22-24 Jun  HENLEY WOMEN'S REGATTA [new 2018 rules were published at noon on 1 Dec 2017]
23    Jun  Marlow Regatta - Dorney
           Tyne
           St Ives
           Swanage 
           Port of Bideford
           Nithsdale
24    Jun  Thames Valley Park 
           York Summer
           Folkestone
Fri 29 Jun HENLEY ROYAL REGATTA qualifying races
30     Jun Reading Town
           Richmond
           Peterborough Junior
           Bradford Sprint
           Poole 
           Eastbourne
30 Jun - 
    1 JUL  Ironbridge 
   
1     Jul  Egham
           GB J16 trials - NWSC
4-8   Jul  HENLEY ROYAL REGATTA
7     Jul  Talkin Tarn
12-16 Jul  GB Junior trials - NWSC
13-14 Jul  Henley Masters
14    Jul  BTC
           Deal
           City of Exeter
14-15 Jul  Kingston 
           Burton
           Llandaff
15    Jul  Ball Cup North at Runcorn Junior Regatta
           England trials for Home International
20-22 Jul  BRITISH ROWING JUNIOR CHAMPIONSHIPS - NWSC, Nottingham 
21    Jul  Southsea
21-22 Jul  Molesey 
           Totnes & Bridgetown Royal
22    Jul  Power8 Sprints - Bristol [new event; BBC announcement]
28    Jul  Staines
           Warrington
           Newport - Fours
           Herne Bay
           Falmouth
28-29 Jul  St Neots 
           Bewdley
29    Jul  Burway Sprint
           Newport - Small Boats & Junior

AUG
2-5   Aug  European Sports Championships - rowing at Strathclyde Park
4     Aug  Henley T&V
           Sudbury
           Bournemouth (will probably take place at Hamworthy Park, Poole)
5     Aug  Hants & Dorset Championship/ SCC Selection row-offs - if required (Dock Head, Soton)
           Appledore & Instow
11    Aug  Maidenhead
           Paignton
11-12 Aug  Peterborough Summer 
           Stourport
18    Aug  Warwick
18-19 Aug  Oxford City Regatta
           BR Offshore Champs in FISA coastal boats, and Commonwealth Beach Sprint championships - Sandbanks, Poole
           British Rowing Sculling Festival
25    Aug  CARA Regatta - venue tbc, + CARA row offs
           Torbay Royal
           Aberdeen Sprint
25-26 Aug  Gloucester
26    Aug  Ross Masters & Juniors Sprint
Mon 27 Aug Ross Open 
Thu 30 Aug Port of Dartmouth Royal

SEP
1     Sep  North of England Sprint Championships
           Tyne Single Scullers Head
           Great Ouse Marathon
2     Sep  Lea Autumn 
8     Sep  Worcester Autumn [new url]
           Saints Regatta - Loch Ore Meadow
           Great River Race
8-9   Sep  South Coast Championships - Deal
9     Sep  Cambridge Autumn 
15    Sep  Isis Sculls
           Bradford Autumn
           Milton Keynes [date CHANGED to 22 Sep]
16    Sep  Boston Marathon
22    Sep  York Autumn Sculls [date CHANGED to 30 Sep]
           Yare Cup
23    Sep  Chester LDSc 
           Maidstone SBH
           Milton Keynes [date CHANGED from 15 Sep]
           Monmouth Autumn Head
29    Sep  Wallingford LDSc 
           Runcorn Autumn Head
           Durham Autumn Sprint
30    Sep  York Autumn Sculls [date CHANGED from 22 Sep]
 
OCT
6     Oct  Pairs Head
           Worcester SBH [changed url]
           Tyne LDSc (Northern LDSc series) & Tyne United SBH
7     Oct  St Neots SBH 
           Burton Head 
           Head of the Don 
13    Oct  Reading SBH 
           Tees LDSc (Northern LDSc series) & Tees SBH
           Monkton Bluefriars SBH
           Agecroft SBH
14    Oct  Bedford Autumn Fours & SBH
           Ancholme Head
20    Oct  Weybridge Silver Sculls
           Berwick LDSc (Northern LDSc series)
20-21 Oct  BRITISH ROWING SENIOR CHAMPIONSHIPS - NWSC, Nottingham
21    Oct  Medway Head 
27    Oct  Marlow LDSc
           Dee Autumn Head 
           Norfolk LDSc
           Wansbeck LDSc (Northern LDSc series) and Wansbeck SBH
28  Oct    Upper Thames Autumn Head 
           Nottingham Autumn Head
           Gloucester LD Head
           Huntingdon Head 

NOV
3     Nov  Fours Head provisional time 12:00
           Pangbourne Junior Sc 
           South Hylton LDSc (Northern LDSc series)
4     Nov  Veteran 4s Head
10    Nov  Henley Sculls 
           Kingston SBH 
           Durham LDSc (Northern LDSc series) & Durham Autumn SBH
11    Nov  Docklands SBH 
           Northwich Autumn Head 
           City of Bristol Autumn Head
17    Nov  Teddington Head 
           Avon Autumn Head 
           Cambridge Winter Head
           Loughborough Winter Soar Head
18    Nov  York SBH 
           Star Club Head 
           Head of the Lune
24    Nov  Hampton SBH (Jun)
25    Nov  Wallingford 4s & 8s Hd
           Lincoln University Beginnersí Head

DEC
1     Dec  Vesta Scullers Head
           Burway SBH 
           Wycliffe SBH
           Liverpool Victoria Head of the Float
           Newark Head
           Rutherford Head
           University of York White Rose Head
8     Dec  Derby Really Small Boats Head
9     Dec  Monmouth Christmas Head
15    Dec  Walton SBH

To 2019 calendar

Back to DJB's Rowing page

Visits to this site since 1 Jan 00:

Counter courtesy of digits.net.