2019 Rowing Calendar

Page created 1 Jan 2017, last updated 20 Mar 2019.
The information here is unofficial. If, for the event you are looking at, there are no links here to the 2019 information, it may perhaps be worth trying last year's link (if there is one) from the 2018 calendar.  See also the British Rowing calendar.


JAN FEB MAR APR MAY JUN JUL AUG SEP OCT NOV DEC

JAN
12-13 Jan  GB para-rowing trials - Caversham
13    Jan  Star Club New Year Head [course slightly shortened due to a fallen tree near the start;  provisional results]
19    Jan  Tyne United New Year Head  
           Weybridge Winter Head [results]
           Northampton Head of the Nene 
           CRA Winter League - race 1 [results]
19-20 Jan  GB para-rowing trials - Caversham
20    Jan  Boston Head 
           United Hospitals Winter Regatta
26    Jan  Quintin Eights Head [date CHANGED to 27th]
           Cambridge Head to Head [results] 
27    Jan  Quintin Eights Head 10:00 [date CHANGED from 26th;  start order Updated again, now v3; final results now Updated]
           Stourport Winter Head [results now available]
           Cardiff Head of the Taff
           
FEB
2     Feb  Durham SBH [draw now available; provisional results for each division & combined]
           Peterborough Head of the Nene [CHANGED url; draw now Updated; results]
           Wycliffe Big Head [draw now available; cancelled because of snow]
           Hampton Head [draw now available; cancelled because of cold weather](note: no J13 or J14 events, but events are offered at MVH on 16th)
2-3   Feb  Glasgow University Western Head and Strathclyde University BC Head
3     Feb  Head of the Severn [draw now available, & results]
           English Indoor Rowing Championships [new url] - Manchester Velodrome - event returns in 2019 after absence in 2018
9     Feb  South Yorkshire Head [final draw now available; cancelled because of forecast high winds]
           GB Senior & U23 trials - Boston [cancelled because of adverse weather forecast]
10    Feb  Bedford Eights & Fours Head [draw, & results]
           Warrington Head of the Mersey [provisional draw now available, & results]
           City of Bristol Winter Head [may not be happening]
           South of England Indoor Rowing Championships - Abingdon
Wed 13 Feb Pre Boat Race fixtures [no longer scheduled]
16    Feb  Henley 4s & 8s Head [start order now available; results]
           Molesey Head Races [new url; Veterans in the afternoon, + new event for Juniors (J13-J18) with 2 divisions in the morning; start orders now available;
            results: Juniors/ Veterans]
           Tyne Head [start order now available] 
           Worcester Head [CHANGED to 9 Mar]
           Castle Dore Head
           Casey Cup - TRC women v VRC women - 12:30 2nd 8s, 12:45 3rd 8s, 13:05 1st 8s
16-17 Feb  Inverness 8s & Scottish Students Heads
17    Feb  Greenwich 8s & 4s Head [date CHANGED to 24 Feb, but then cancelled]
           TRC v LRC - 1030 Boustead Cup (M8)/ 1100 Rayner Cup (W8)
           Dewar Shield - Sons v Furnivall v AK
           CRA Winter League - race 2 [results]
23    Feb  Burway Head
           Norwich Head
           Trafford Head of Bridgewater [draw now available]
           Rob Roy Stretham Head [new event]
           Pre Boat Race fixtures: 14:30 CUWBC v Nereus
23-24 Feb  GB Junior trials - Boston
24    Feb  Head of the Trent, Nottingham [draw now available]
           Greenwich 8s & 4s Head [date CHANGED from 17 Feb, but then cancelled]
           United Hospitals Head
           Pre Boat Race fixtures: 14:50 OUWBC v IC
           Hyne Cup - Weybridge v Walton
27 Feb -
     2 MAR Oxford University Torpids [new URLs;  in due course: results from Anu Dudhia] 
           
MAR  
2     Mar  Yorkshire Head [draw now available, & results]
           Avon County Spring Head [draw now available]
           Hammersmith Head 13:00 [CHANGED from Sun 3 Mar; new url including draw &  results]
           Northern region JIRR trials - Cambois
2-3   Mar  BUCS Championship & Beginner Heads [new venue: Gloucester; list of entries now available; live results as available;
            because of conditions, Sunday divisions 3 and 4 were to race over the same short course as Saturday, but then cancelled]
           GB para-rowing trials - Caversham
3     Mar  Hammersmith Head [CHANGED to Sat 2 Mar]
           Head of the East (new url for new event in Eastern Region) - St Neots [start order now available & results;
            last division cancelled because of the "Beast from the West", aka Storm Freya]
           West Midlands Junior Championships (including JIRR trials) - Stourport [draw now available, & provisional results]
           North West JIRR time trial [draw now available, & provisional results]
           Pre Boat Race fixtures: 11:30 CUWBC v OBUBC
5-9   Mar  Cambridge University Lent Bumps [results & live commentary from CamFM, & results from 1st & 3rd;
            multi-year charts: men/ women]
9     Mar  Reading University Head [start lists & new results]
           Runcorn Spring 8s [provisional draw now available; afternoon division cancelled because of strong winds]
           Worcester Head [CHANGED from 16 Feb; draw now available; cancelled because of current and predicted river conditions]
           Aberdeen 8s Head [start order now available]
10    Mar  Maidstone Spring Head [new url; draw now available; cancelled after div 1 because of the wind]
           Gloucester Head [draw now available; cancelled because of forecast strong winds]
           Cambridge Champs Junior Sculling Head [cancelled because of forecast strong winds]
           Christchurch Head of the Stour [draw now available; cancelled because of forecast strong winds from a westerly direction]
           JIRR Thames Upriver trials [provisional draw now available; cancelled - too windy]
           Pre Boat Race fixtures: 15:00 [time CHANGED to 14:30] OUBC v OBUBC [postponed to 17 Mar because of the weather]
Wed 13 Mar Pre Boat Race fixtures: 16:30 CUBC v OBUBC [postponed because of current & forecast weather; rescheduled to 24 Mar]
Thu 14 Mar Oarsport Junior Sculling Head [CHANGED to Mon 18 Mar]
Fri 15 Mar Schools' Head (was 12:30, now CHANGED to 12:00) [start order now available; see website for update on effect of weather:
            updated lunchtime Thu, showing which categories will race, & again with info on marshalling positions; new live results]
           National Junior Indoor Rowing Championship (NJIRC) - Copper Box E20
16    Mar  WOMEN'S EIGHTS HEAD 11:00, now CHANGED to 11:30 [start list & press release now available; see website for updates on effect of weather:
            updated 22:00 Thu (now limited to 105 crews), & further update expected by 21:00 Fri;
            cancelled because of predicted wind conditions, but places now available to race time only in men's head]
           Ponteland Junior Head [cancelled due to concerns over very wet, cold and windy conditions]
           Clydesdale Head [cancelled because of adverse weather conditions]
17    Mar  Lincoln Head
           Thames South-East JIRR trials - London Docks [postponed provisionally to Sun 24th]
           Pre Boat Race fixtures: 14:00 OUBC v OBUBC [postponed from 10 Mar because of the weather]
Mon 18 Mar Oarsport Junior Sculling Head [CHANGED from Thu 14 Mar; start order & results now available]
23    Mar  Kingston Head [provisional draw now available]
           North of England Head 
           BTC River & Coastal Head
           Exeter Spring Head
           Adur Head - Shoreham [info for 2019 not yet available?]
           Lightweight (men) University Boat Race - Tideway [new website]
           Pre Boat Race fixtures: 13:20 OUWBC v MBC, & 14:00 OUBC v Leander
           Aberdeen Boat Race - Aberdeen U v Robert Gordon U
23-26 Mar  GB Junior trials - NWSC
24    Mar  CRA Winter League - race 3
           Thames London JIRR trials - Walton
           Thames South-East JIRR trials - London Docks [postponed provisionally from 17th]
           Pre Boat Race fixtures: CUBC v OBUBC [postponed from 13 Mar because of current & forecast weather; now Goldie v OBUBC B 14:30, CUBC v OBUBC A 15:00]
30    Mar  HEAD OF THE RIVER 11:30 GMT [start order now available, + new offer of time only places to crews from cancelled W8H]
           Henley Boat Races (Lightweight women) [new info:
            13:30 Alumnae race, 14:00 Intercollegiate men's race, 14:30 Women's lightweight reserves race, 15:00 Women's lightweight Boat Race]
31    Mar  Vesta Veterans Head 13:00 BST [draw now available]

APR
6     Apr  Chester-le-Street
           Southampton Coastal Head
6-7 Apr    GB para-rowing trials - Caversham
Sun 7 Apr  University Boat Races Women's 14:13, Men's 15:10 [umpire assignments & crew announcements]
           Northwich Spring Head
13    Apr  Trafford [cancelled for 2019]
           Head of the Dart
14    Apr  Bedford Spring Fours & Small Boats Head
           Abingdon Head
19-21 Apr  GB Senior & U23 trials - Caversham
20    Apr  Clyde ARC Power Sprint
Sun 21 Apr Easter Sunday
           Lea Spring [date CHANGED to Sun 28th]
27    Apr  Hammersmith Amateur
           Birmingham [new url for 2019]
           Junior Inter-Regional Regatta - moved to Peterborough [new url;  old jirr.britishrowing.org link currently not working, nor other info at BR page]
           Dartmouth Mini-Head
           GB Junior trials - tbc
27-28 Apr  Scottish Rowing Spring Regatta & Scottish Student Rowing Championships
28    Apr  Junior Sculling Regatta Dorney, organised by The Scullery
           Oxford City Bumps
           Leicester
           Lea Spring [date CHANGED from Sun 21st]
 
MAY
4     May  Chiswick
           York Spring
           Evesham
           Merseyside
           North East Regatta - Aberdeen
4-6   May  BUCS Regatta - NWSC, Nottingham
5     May  Wallingford Regatta - Dorney
           Evesham Sprint
           Viking Shield, Herne Bay
6     May  Marlow Spring
11    May  Nottingham City [date tbc]
           Bedford Amateur 
           Borne at Chiswick Bridge
           Bristol Avon at Saltford
           Clydesdale Summer
           Lymington/ Milford-on-Sea
11-12 May  Shrewsbury
           Durham City
           Totnes & Bridgetown Royal
12    May  Nottingham Masters and Club [date tbc]
           Ball Cup South (Dorney)
18    May  Thames Ditton 
           Putney Town
           Tees
           Worcester Spring
           Castle Semple
           Ryde
           Hastings
19    May  Maidenhead Junior (invitation event)
           Lancaster
           Shanklin
           Bexhill
24-26 May  NATIONAL SCHOOLS - Dorney [2019 information, including 2km on the Friday]
25    May  Twickenham
           Wansbeck
           Eastbourne
25-26 May  Monmouth Regatta & Sprint 
26-27 May  United Hospitals Bumps
27    May  Northwich
29 May-
     1 JUN Oxford Summer Eights [new URL;  in due course: results from Anu Dudhia; live racedesk]
31 May -
    2 Jun  Scottish Championships (& Scottish Schools Championships) [now 3 days; new 2019 changes;
            date was announced as CHANGED from 7-9 Jun, but now reverted to original date]

JUN
1     Jun  Hexham
           Christchurch
           Plymouth
1-2   Jun  Metropolitan - Dorney
           Peterborough
           Hereford 
2     Jun  Trentham
7-9   Jun  Scottish Championships (& Scottish Schools Championships) [now 3 days; new 2019 changes;
            date was announced as CHANGED to 31 May - 2 Jun, but now reverted to original date]
8     Jun  Blenheim Palace Junior Regatta
           Walton & Weybridge
           Star
           Chester
           Bridgnorth
           Martin Brandon-Bravo Regatta - NWSC
           Poole
           Dover
8-9   Jun  Durham
9     Jun  Weybridge Ladies
12-15 Jun  Cambridge University May Bumps [results & live commentary from CamFM; multi-year charts: men/ women] 
15    Jun  Marlow Town
           Barnes & Mortlake
           Stratford Junior Sprint 
           Swanage
           Wimbleball
           Folkestone
15-16 Jun  BRITISH ROWING MASTERS CHAMPIONSHIPS (further info at www.masterschamps.org) - Strathclyde Park (2019 venue confirmed)
           BRITISH ROWING SENIOR CHAMPIONSHIPS - NWSC, Nottingham [new confirmation of move from October; earlier info on possible date change;
            further explanation by the BR Chairman of the decision-making process]
           Reading Amateur
21-23 Jun  HENLEY WOMEN'S REGATTA [new 2019 rules now available]
22    Jun  Marlow Regatta - Dorney
           St Ives
           Nithsdale
           Newport - Fours
           Shoreham 
23    Jun  Thames Valley Park 
           York Summer
           Newport - Small Boats & Junior
           Brighton and Hove 
Fri 28 Jun HENLEY ROYAL REGATTA qualifying races
29     Jun Reading Town
           Richmond
           Peterborough Junior
           Bradford Sprint
           Tyne
           Southsea
29-30 Jun  Ironbridge
30    Jun  Egham
           GB J16 trials for GB v France match - NWSC

JUL
3-7   Jul  HENLEY ROYAL REGATTA
6     Jul  Talkin Tarn
           Bournemouth (date tbc)
Thu 11 Jul GB v France J16 Match - NWSC
12-13 Jul  Henley Masters
12-16 Jul  GB Junior trials - NWSC (12th-16th JM/ 13th-16th JW)
13    Jul  City of Exeter
13-14 Jul  Kingston
           Burton
           Llandaff
14    Jul  Ball Cup North at Runcorn Junior Regatta
           England trials for Home International
19-21 Jul  BRITISH ROWING JUNIOR CHAMPIONSHIPS - NWSC, Nottingham
20    Jul  Coalporters
           Herne Bay
           Falmouth
20-21 Jul  Molesey 
21    Jul  Power8 Sprints - Bristol
27    Jul  Staines
           Warrington
           Home International - Strathclyde Park
           Itchen
           Port of Bideford
           Deal
27-28 Jul  St Neots
           Bewdley
28    Jul  Burway Sprint

AUG
3     Aug  Henley T&V
           Sudbury
           Woolston
           Paignton
           Worthing
4     Aug  Worthing Town
9-11  Aug  BR Offshore Champs in FISA coastal boats (Offshore Champs on 9/10 and Beach Sprints on 11th) [date CHANGED from 17/18 Aug]
10    Aug  Maidenhead
10-11 Aug  Peterborough Summer
           Stourport 
11    Aug  Appledore & Instow
17    Aug  Danson Dashes
           Warwick
           BTC Southampton
           CARA Regatta & row offs
           17-18 Aug  BR Offshore Champs in FISA coastal boats [date CHANGED to 9/10/11 Aug]
           Oxford City Regatta
18    Aug  H&DARA/SCC Championship row-offs - 11.00am Dockhead, Soton
24-25 Aug  Gloucester [results from easyregatta]
25    Aug  Ross Masters & Juniors Sprint [results from easyregatta]
Mon 26 Aug Ross Open [results from easyregatta] 
Thu 29 Aug Port of Dartmouth Royal
31    Aug  North of England Sprint Championships

SEP
1     Sep  Lea Autumn 
           Great Ouse Marathon
Wed 4 Sep  Doggett's Coat & Badge (date tbc)
7     Sep  Worcester Autumn
           Tyne Single Scullers Head
           Welsh Rowing Beach Championships
8     Sep  Cambridge Autumn
           Great Tyne Row
14    Sep  Isis Sculls
           Great River Race 
           South Coast Championships - Dartmouth
           Bradford Autumn
15    Sep  Boston Marathon
21    Sep  Milton Keynes
22    Sep  Maidstone SBH
           Chester LDSc
           Yare Cup Small Boat Hd
28    Sep  Wallingford LDSc
           Cambridge SBH
           Runcorn Autumn Head
           Durham Autumn Sprint
29    Sep  York Autumn Sculls
           Monmouth Autumn Head
            - Hammersmith to Greenwich

OCT
5     Oct  South Hylton LDSc (Northern LDSc series)
           Worcester SBH 
           Itchen Junior Sprint 
6     Oct  Pairs Head 
           St Neots SBH 
           Burton Head 
           Head of the Don 
12    Oct  Reading SBH
           Cambridge Autumn Head
           Tees LDSc (Northern LDSc series) & Tees SBH
           Evesham Jun Head
           Monkton Bluefriars SBH
           Agecroft SBH
12 or 13 Oct  BTC Autumn (date dependent on Southampton FC fixtures)
13    Oct  Bedford Autumn SBH
           Ancholme Head [further info]
           Cardiff Autumn Head
19    Oct  Weybridge Silver Sculls
           Tyne LDSc (Northern LDSc series) & Tyne United SBH
19-20 Oct  BRITISH ROWING SENIOR CHAMPIONSHIPS - NWSC, Nottingham [now moved to 15/16 June]
20    Oct  Medway Head [CHANGED to 27 Oct]
26    Oct  Norfolk LDSc
           Berwick LDSc (Northern LDSc series)
           Dee Autumn Head 
           Marlow LDSc (if the event happens)
27    Oct  Upper Thames Autumn Head
           Nottingham Autumn Head
           Medway Head [CHANGED from 20 Oct]
           Huntingdon Head 
           Gloucester LD Head

NOV
2     Nov  Pangbourne Junior Sc
           Wansbeck LDSc (Northern LDSc series) and Wansbeck SBH
3     Nov  Isle of Ely Head
9     Nov  Henley Sculls 
           Kingston SBH 
           Durham LDSc (Northern LDSc series) & Durham Autumn SBH
           Totnes Autumn Head
10    Nov  Docklands SBH 
           Northwich Autumn Head
           Stourport SBH
16    Nov  Teddington Head 
           Avon Autumn Head 
           Cambridge Winter Head
           Loughborough Winter Soar Head
17    Nov  Star Club Head
           York SBH
           Head of the Lune
Fri 22 Nov Welsh Junior Indoor Championships
23    Nov  Fours Head 13:30 tbc
           Welsh Indoor Championships
24    Nov  Veteran 4s Head
           Lincoln University Beginnersí Head
30    Nov  Hampton SBH (Jun)
           Evesham Main Head / Masters of the Avon 
           Liverpool Victoria Head of the Float

DEC
1     Dec  Wallingford 4s & 8s Hd
           University of York White Rose Head
7     Dec  Vesta Scullers Head
           Burway SBH
           Rutherford Head
           Wycliffe SBH
           Newark Head
           Exeter Winter Head
           British Rowing Indoor Championships tbc
14    Dec  Walton SBH
15    Dec  Remenham Challenge - (for crews from Remenham founding clubs only)

To 2020 calendar

Back to DJB's Rowing page

Visits to this site since 1 Jan 00:

Counter courtesy of digits.net.