2004 International Rowing Calendar

Page created 20 Nov 00, last update 10 Mar 06 

21-22 Feb  FISA Team Cup - Seville ESP [GB preview, team list, report, & results, & subsequent news re P&C]
22    Feb  CRASH-B Sprints - World Indoor Rowing Championships [results]

6     Mar  Women's Eights Head - London GBR 15:30 [start order (record entry);
            results: time order, also alphabetical & by division]
20    Mar  Head Of The River - London GBR 15:45 [start order (also alphabetical);
            photos to come from Nature's Images; cancelled owing to windy conditions]
21    Mar  Vesta Veterans Head - London GBR [start order,
            & results for those crews which completed the shortened course to Hammersmith]

10-11 Apr  Ghent Spring BEL [old page no longer available; new page under construction;
            details, including draw: Sat/ Sun; results: Sat/ Sun now available]
21-24 Apr  FISA Asian Olympic Qualification Regatta - Shanghai CHN [Updated list of qualified crews]
23-25 Apr  FISA African Olympic Qualification Regatta - Tunis TUN [Updated list of qualified crews]

7-9   May  Rowing World Cup - Poznan POL [info from FISA; provisional programme, & teams entered;
            GBR crew list (incl. their results); BIRO reports/ Fri/ Sat (+ B finals)/ Sun; results]
8-9   May  Ghent BEL
           Munich Junior GER [results]
14-16 May  FISA Latin American Olympic Qualification Regatta - San Salvador ESA [preview & report,
            unofficial results (new url), + list of qualified crews]
21-23 May  Duisburg GER
27-29 May  Rowing World Cup - Munich GER [info from FISA, incl entries & timetable; 
            BIRO reports: Thu/ Fri/ Sat; results: from FISA & from Munich website (also by nation);
            GBR crew list (incl. their results)]

5-6   Jun  Ratzeburg GER [draw]
13-16 Jun  FISA Final Olympic Qualifying Regatta - Lucerne SUI [info from BIRO of GB W1x & M1x entries;
            details from FISA, including list of entries + timetable, + Updated list of qualified crews]
18-20 Jun  Rowing World Cup - Lucerne SUI [info from FISA; BIRO preview, + reports: Fri/ Sat/ Sun;
            GBR crew list (incl. their results)]
           Henley Women's - GBR  [race order: Fri/ Sat/ Sun; results: Fri/ Sat/ Sun, + list of winners]
19    Jun  Marlow - Dorney GBR [draw & results now available]
25    Jun  Henley Royal qualifying races

30 Jun
  - 4 Jul  Henley Royal - GBR [entries, outline programme of racing, results from qualifying races;
            draw (also from RQ), & daily timetable; results now available;
            photos from Nature's Images & from BigBlade (including the Harvard bowman's exit)]
10-11 Jul  Holland Beker - Amsterdam NED [results]
24    Jul  Home International - Holme Pierrepont GBR [new website, including draw; results from NWSC;
            Scottish senior team announcement; video clip from RowTV]
           Franco-British J16 match - Vitré FRA [GB team list & results]
24-25 Jul  Coupe de la Jeunesse - Ravenna ITA [results & reports; results & medal tables from RQ]

25 Jul
             bulletin, with detail for Banyoles & for Poznan; GB team list & their results;
             GB reports from BIRO: Sen/ Jun; live commentary from RQ: Sat/ Sun;
             reports from FISA, including Sat (Jun) & Sun (Sen) A finals;
             results, also summaries: Tue/Wed/Thu/Fri/Sat/Sun]
6-8   Aug  World Rowing U23 Regatta - Poznan POL [info from FISA; new GB team list & their results;
            bulletin, with detail for Banyoles & for Poznan; GB team announcement from BIRO; medal table from RQ;
            FISA report on A finals]
14-22 Aug  OLYMPIC GAMES - Schinias GRE [note racing starts on 14th, not 15th, with 20th as a spare day;
            racing on Mon 16th cancelled; GB team list; DJB Olympic links]

2-5   Sep  FISA World Masters Regatta - Hamburg GER [details, incl. bulletin 2;
            new programme & entry list, + results (Thu/ Fri/ Sat/ Sun), & report from Rowing Service,
              (and even a picture of the FISA crew from the officials' race!)]
           FISU World University Rowing Championships - Brive la Gaillarde FRA [info from BUSA;
            results: Day 1/ Finals; reports from RQ, & from BIRO]

23-24 Oct  Head of the Charles - Boston USA [results as available; short course both days because of high wind]
30    Oct  Armada Cup - Berne SUI

13-14 Nov  Silver Skiff - Turin ITA

The events selected for this list are in general those of British interest.

For other events when details available, see the FISA calendar for 2004.  

Provisional calendar of UK events for 2004

Back to DJB's Rowing page

Visits to this site since 1 Jan 00:

Counter courtesy of Net Digits®.